susane_logo

Prenájom svadobnej sály a full service svadobné služby

Facebook
Instagram
  •  Nezaradené   •  Alkohol na svadbu: Aké druhy a koľko kúpiť?

Alkohol na svadbu: Aké druhy a koľko kúpiť?

Predtým, ako sa ponoríme do rozboru a analýzy alkoholických drinkov, potrebujete poznať apetít hostí, ktorých pozývame. Jedna skupina preferuje pivo pred vínom, iná zase uprednostní víno. Rozhodujúci a najdôležitejší je tvrdý alkohol, jeho druhy, počet a celkový výber. Prinášame niekoľko praktických rád a výpočtov, ako zvládnuť správne odhadnúť, koľko fliaš bude treba pre prítomných hostí.

Výber alkoholu podľa lokality

Aby ste si mohli utvoriť názor, aký alkohol kúpiť, potrebujete poznať región respektíve lokalitu, odkiaľ hostia pochádzajú alebo kde sa svadobná hostina koná. To sa odrazí na výbere alkoholu. Na Slovensku sú lokality, kde viac uprednostňujú víno (napríklad Pezinok a okolie) alebo je to tvrdý alkohol na rôznych miestach v častiach stredného a východného Slovenska.

Pre porovnanie so zahraničím, na západnom pobreží USA, v mestách Los Angeles, San Francisco alebo Las Vegas, majú radi pivo, víno a viaceré alkoholické koktaily. Naopak, na východnom pobreží USA, v mestách ako New York, Filadelfia, alebo Washington D.C, preferujú plný bar s rôznorodými kombináciami alkoholu. Ak berieme do úvahy New Jersey, tu sú konzumenti naučení na alkohol, ktorý sa im hodí a neprivodí silnú opicu.

Typy barov s alkoholom na svadbe

Väčšina hostí víta alkohol na stoloch a to od piva, cez víno až po tvrdší alkohol. Ak však chcete mať svadbu a hostí pod kontrolou a držať jej správny bontón, myslite na to, že alkoholické nápoje majú mať na svadbe svoje miesto. Toto má platiť v jej bezprostredných úvodných častiach, ideálne aj počas ďalších zvyklostí svadobnej hostiny. Poznáme tri typy barov počas svadobnej zábavy:

 • Bar s ponukou pív a vín – čiže bežnejší alkohol s nižším percentom, ktorý sa popíja postupne
 • Bar s vyváženým pomerom rôznorodého alkoholu – obsahuje rôzny alkoholo podľa regiónu, kde sa udalosť koná a zároveň čo sa týka pozvaných hostí
 • Upravený bar na mieru – tento prihliada na jeho konzumentov (hostí na svadbe) a podľa toho sa zariaďuje rôznym alkoholom

Pri alkohole, jeho výbere a podávaní odporúčame investovať do kvalitného baru so skúseným barmanom, ktorý pozná najlepšie spôsoby ako a s čím servírovať alkohol. Taktiež môže podľa daného kraja a skupín pozvaných hostí môže rozložiť samoobslužné stoly pre hostí a vhodne ich rozmiestniť.

Aký alkohol na svadbu?

Tu môžeme začať tým, že alkoholu sa na svadbe pije veľa, takže voľte taký alkohol, aby hostia nemali „opicu“. Ktorý je v tomto vhodný? Alkohol, ktorý je najviac rizikový na opicu je whiskey, gin a vodka. Lepšia alternatíva, ak nechcete aby mali vaši hostia poriadnu opicu po alkohole, je dobré siahnúť po alkohole ako rum, či tequila alebo celkovo pozrieť na rôzny kvalitný alkohol a aj alkohol podľa našich odporúčaní. Takže ak to máme zhrnúť, pozrime sa na to konkrétnejšie.

Alkohol vhodný na svadbu

 • Vodka – klasika, ktorá nemá chýbať na žiadnej svadbe
 • Slivka alebo/aj hruška – obľúbené tradičné slovenské destiláty
 • Fernet alebo/aj rum – mať „tmavé“ je taktiež vítané, sú hostia či pijú len takýto alkohol
 • Iný alkohol – tu už treba vyberať podľa vašich hostí, napr, borovička, whiskey, tequila alebo voľte ďalšieNealkoholické nápoje, ktoré sú obľúbené na mixovanie koktailov hoci pri stoloch hostí sú tonic, ovocný džús, sóda, minerálka, citrónová limonáda a ozdoby na koktaily môžu byť ľahko dostupné citróny, limetky a jahody.

  Koľko alkoholu kúpiť na svadbu

  Ak hľadáte rýchlu odpoveď, koľko alkoholu kúpiť na svadbu na konzumovanie pre svadobných hostí, na toto platí všeobecný údaj. V našich končinách je na svadbe podávaný ako tvrdý alkohol, tak víno, ale aj pivo. Pri pive nezabúdajte aj na nealko variantu a taktiež je vhodnejšie mať v zásobe rôzne druhy.

  Alkohol na 1 svadobčana

  Na 1 dosplého hosťa rátajte 0,5 litra tvrdého alkoholu, 1 liter vína a 2 litre nealka. Jedná sa o všeobecne zaužívané pravidlo, ktoré môžete vziať do úvahy. Pri tvrdom alkohole to rozložte na aspoň 3 rôzne druhy alkoholu. Ak neplánujeme ponúkať rôzne odrody a druhy vína, tak štandardom je biele a červené. Za zváženie stojí aj hoci menšie množstvo ružového vína.

  Pri nealku je pomerne obľúbená minerálka, ale aj rôzne kolové nápoje, prípadne džúsy. S džúsom zároveň myslíte aj na deti, teda okrem ďalších nápojov pre deti. Ak plánujete hosťom dávať po skončení svadby dávať alkhol zo stolov, rátajte s väčším počtom. Uvedené údaje sú na konzum na hostine.

  Odhad podľa počtu hostí

  Ak rátame, že na 1 dosplého hosťa rátajte 0,5 litra tvrdého alkoholu, 1 liter vína a 2 litre nealka, tak vieme získať rýchly prehľad a odhad alkoholu na svadbu poďla počtu hostí. Jednotlivé údaje uvedené nižšie v tabuľke vám môžu pomôcť, získať odhad, koľko alkoholu na svadbu pre hostí na konzume treba včas zaobstarať.

  Počet hostí Tvrdý alkohol Víno Nealko
  50 hostí 25 litrov 50 litrov 100 litrov
  80 hostí 40 litrov 80 litrov 160 litrov
  100 hostí 50 litrov 100 litrov 200 litrov
  150 hostí 75 litrov 150 litrov 300 litrov
  200 hostí 100 litrov 200 litrov 400 litrov
  300 hostí 150 litrov 300 litrov 600 litrov

  Výpočet alkoholu na svadbu

  Pri rozhodnutí o množstve alkoholu, ktorý kupujete pre hostí, najprv vôbec ako prvý údaj spočítajte počet osôb pozvaných na oslavu. Nezabúdajte rátať s dĺžkou trvania oslavy, takže následne vynásobte počtom hodín oslavy a vydeľte to číslom 20. Takto sa dostanete na počet pohárov na 1 liter alkoholu. Výsledok bude počet litrov tvrdného alkoholu pri spotrebe 1 poldecák alkoholu na osobu za 1 hodinu.

  Ak viete, že vaša rodina a priatelia dávajú prednosť vínu pred pivom, zásobte sa kvalitným červeným a bielym vínom, aby ste im ulahodili v chuti. Pri výbere piva zaobstarajte aspoň dva druhy – svetlé a tmavé pivo. Kúpiť fľaškové pivo alebo zo suda? V prípade fľaškového vydrží aj niekoľko dní na tmavom a chladnom mieste, ak by hostia všetko nevypili. Ak zoženiete sud, je potrebné, aby sa všetko pivo spotrebovalo do konca večera, pretože vydrží jeden alebo dva dni a potom nebude určené na ďalšiu konzumáciu.

  Pri víne zvoľte základné delenie a to červené a biele víno, z ktorých sa dá toto víno ďalej dobre využiť aj do alkoholických koktailov. Bublinky sa síce hodia a je veľa možností, čo si vybrať (Cava zo Španielska, šampanské z Francúzska), ale nie je až také potrebné. Na prípitok môže byť kvalitné víno alebo výber iného kvalitného alkoholu. Hosťom to rozhodne nebude prekážať.

  Ako spraviť odhad alkoholu pre hostí

  Pri zmiešanom bare s rôznym typom alkoholu budete potrebovať 50% vína, 20% piva a 30% tvrdého alkoholu. V bare, kde je na výber víno a pivo, sa pohybuje pomer vína a piva na 75 % a 25 %. Odhad je urobený pri počte 100 hostí, 6 hodín a 600 servírovaní. Ak máme polovicu vína, bude to približne 300 pohárov, pri 30 % pive, to bude 120 pohárov a 20 % tvrdého alkoholu tvorí 180 štamperlíkov. Pri 75 % vína je 450 pohárov a 150 pohárov piva (25 %).

   

  Samoobsluha pri alkohole

  Mať barmana, ktorý pripravuje hosťom drinky a rozlieva alkohol, je veľká výhoda, no nie každý hosť môže byť spokojný s tým, koľko barman nalieva. Preto sa na mnohých svadobných oslavách dohodnú na samoobsluhe, kde si každý doleje len toľko, koľko potrebuje.

  Obdobie svadby a miesto

  V lete majú ľudia radi viac bublinky a biele víno. Zima je ideálna na červené víno. Ak chystáte svadobnú oslavu vo vinárskom kraji, hostia budú viac naklonení vínu.

  Čas na koktaily

  Ak si zvolíte barmana, dohodnete sa s ním, či bude pripravovať koktaily celý čas počas svadobnej hostiny alebo si vyhradí čas, kedy hosťom bude miešať koktaily. Upozornite na to hostí, aby nevzniklo nedorozumenie a barman si mohol robiť dohodnutú prácu bez komplikácií.

  Pripravte pre hostí ubytovanie

  Ak to niektorí z hostí preženú s alkoholom, je absurdné ich pustiť domov hneď po hostine. Dajte pozor nato, aby mal kto hostí v podguráženom stave zobrať domov alebo prespali v najbližšom hoteli či v penzióne.

  Predvídajte neočakávané

  Ak idete na nákup alkoholu, nezabudnite sa v obchode opýtať, či budete môcť vrátiť alkohol, ak alkohol nevyužijete, vrátia vám za neho peniaze. U nás to síce zakázané nie je, no v Kalifornii nesmiete vrátiť alkohol do obchodu alebo kupovať alkohol v nedeľu. Informujte sa, čo všetko platí v súvislosti s konzumáciou alkoholu u nás a predvídajte nebezpečie, skôr ako sa stane. Ak by ho bolo aj tak málo, myslite na to, že mnohé špecializované obchody vedia alkohol doručiť expresne rýchlo.