susane_logo

Prenájom svadobnej sály a full service svadobné služby

Facebook
Instagram
  •  Svadby Susane   •  Najväčšie porušenia svadobnej etikety: Tomuto sa určite vyhni!

Najväčšie porušenia svadobnej etikety: Tomuto sa určite vyhni!

Možno sú to iba maličkosti, ktoré pre vás nie sú podstatné. Ale ľahko by sa mohlo stať, že by ste sa svojím konaním niekoho dotkli. Dávajte teda na to pozor, komunikujete s okolím, pozvanými hosťami aj svojimi dodávateľmi. Najväčšie porušenia svadobnej etikety sa pritrafia aj bez toho, aby ste ich plánovali, je preto dobré tieto zásady poznať a uistiť sa, že sú všetci okolo vás spokojní.

Nezabudnite, že v papieri je sila

Svadobné pozvánky nie sú vôbec out. Nemusia byť bohato zdobené a ani z troch druhov papiera, ani nemusia vyhrávať ako hudobná pohľadnica. Stačí, že sú. Oznámiť zasnúbenie alebo dátum svadby ľuďom, ktorí vám budú chcieť prísť zagratulovať na miesto obradu, môžete aj elektronicky. Dôležitých hostí, blízkych, rodinu a priateľov ale pozývate osobne aj s pozvánkou v ruke. Ak posielate pozvánku na svadbu poštou, nezabudnite priložiť aj RSVP kartičku a obálku, do ktorej ju hostia vložia. Z pozvánky musí byť jasné, že hostí pozývate aj k svadobnému stolu alebo len oznamujete dátum a miesto svadby.

Aj váš personál a dodávatelia budú počas svadby hladní

Členovia hudobnej skupiny, DJ, fotograf, kameraman, svadobné koordinátorky a všetci ostatní dodávatelia, ktorí budú dlhšiu dobu na svadbe (resp. počas jej oficiálnej časti), sú zároveň vašimi hosťami. Patrí im teda aj strava, aj nápoje. Určite nechcete, aby vám na svadbu prišla donáška pizze. Koláčiky, ktoré máte pripravené pre hostí, ponúknite aj obsluhujúcemu personálu. Nebudú to očakávať, ale celkom iste sa potešia.

Pozdraviť sa musíte s každým hosťom (naozaj)

Aj keď máte pocit, že ste museli potriasť rukou už každému, urobte ešte jedno kolečko. Pre istotu. Jednoducho si do ruky vezmite drink a štrngnite si so všetkými hosťami. Poďakujte sa, že prišli na vašu svadbu a prehoďte zopár slov.

Nenechávajte svojich hostí osamote

Na mieste oslavy by mal byť stále niekto, kto hostí na svadbu pozýval. Môžu to byť svadobní rodičia, svadobný pár alebo nejakí poverení ľudia. Únos nevesty sa už veľmi nepraktizuje. Ak svadobný pár odchádza, tak je to väčšinou kvôli fotografiám, no nemalo by to byť na dlho.

Single kamaráti nepatria k jednému stolu

Svadby sú skvelým miestom na spoznanie svojho budúceho partnera. Vieme to podľa amerických romantických komédií aj z praxe. Akokoľvek máte svoje dohadzovanie premyslené, pri vytváraní zasadacieho poriadku myslite na to, ako by ste sa cítili vy, ak by vás posadili k neznámym ľuďom. Ak prídu z jednej rodiny traja, usaďte ich spolu, aj keď je jeden človek single. V prípade, že musíte spojiť k jednému stolu ľudí, ktorí sa nepoznajú, usádzajte ich podľa záujmov alebo k stolu usaďte niekoho, kto bude vedieť spoločnosť zoznámiť a zabaviť.

Myslite na viacero hudobných štýlov

DJ alebo kapela? Dilema stará ako ľudstvo samo. No, možno nie až tak stará, ale v každom prípade je to dilema. Cena v tomto prípade nie je až taká rozhodujúca. Kvalitný DJ si vypýta takmer rovnako ako 6-členná kapela, a to s tým, že pre ňu sa vám zvyšuje stravná jednotka. Predpokladať, že sa všetci uspokoja s ľudovou hudbou alebo diskotékou v štýle techna, nie je šťastné riešenie. Stavte skôr na kombináciu štýlov. Nikoho tým neurazíte a časom sa ukáže, čo hostí roztancuje najlepšie.

Nezabudnite sa poďakovať

Po svadbe je potrebné rozposlať kartičky s poďakovaním, zatelefonovať, prípadne sa poďakovať osobne. Za svadobné dary, za príhovory, za výzdobu, koláčiky, torty a iné maličkosti. Aby ste na nikoho nezabudli, urobte si zoznam hostí a ďakujte podľa neho.

Etiketa nemá za cieľ komplikovať vám svadbu, jej prípravy ani život po nej. Skôr sa stará o to, aby ste na žiadneho hosťa nezabudli, aby boli vaši hostia spokojní a, samozrejme, aj o to, aby ste sa na konci dňa vy cítili skvelo.