susane_logo

Prenájom svadobnej sály a full service svadobné služby

Facebook
Instagram
  •  Svadby Susane   •  Kedy začať pozývať hostí na svadbu?

Kedy začať pozývať hostí na svadbu?

Ak ste zásnuby ohlásili cez sociálnu sieť či na rodinnej oslave, vaši priatelia a známi už tušia, že sa nejaká svadba chystá. Svadobné dary ale začnú nakupovať až vtedy, keď budú mať v rukách svadobné oznámenie a pozvánku k svadobnému stolu. Kedy začať pozývať ľudí na svadbu, to závisí aj od mesiaca, kedy máte termín svadby a od toho, koľko ľudí pozývate.

Myslite na dĺžku dodania svadobných oznámení

Zlaté písmo, gravírovanie alebo ručne vyrábané oznámenia s dôrazom na detail vyžadujú šikovného výrobcu a dostatok času. Niektorí dodávatelia dokážu vyrobiť oznámenia aj v rekordnom čase, ale spoliehať by ste sa na to nemali. Bežná doba dodania svadobných oznámení je 2 – 8 týždňov. Preto sa vopred informujte, ako dlho bude výroba trvať.

Neplánujete len vy

Vaši hostia majú tiež svoje plány. Dovolenky, promócie, krstiny či rôzne rodinné oslavy. Letné dovolenky zvyknú byť najdlhšie a plánujú sa v najväčšom predstihu. Napríklad, ak máte svadbu v septembri, väčšina rodín s deťmi už bude po dovolenkách. Ak ale pozývate ľudí bez detí, je veľká pravdepodobnosť, že ich dovolenka ešte len čaká. Rovnako to platí o všetkých dovolenkách od júna do augusta. Ak máte svadbu v lete, začnite pozývať v dostatočnom predstihu.

Tri mesiace nemusia vždy stačiť

Kedy začať pozývať hostí na svadbu, ak ju máte v letných mesiacoch? Začať môžete počas jarných sviatkov. Vtedy sa rodina schádza o niečo viac, takže máte šancu stretnúť viacerých naraz. Ideálny čas je teda 5 mesiacov až pol roka. Vašim hosťom dávate dostatočný čas na to, aby si naplánovali dovolenku, prípadne, aj keby už nejakú rezervovanú mali, dokážu si tak termín ešte zmeniť. Tri mesiace je štandardný termín na rozdávanie pozvánok. A ak boli vaši hostia vopred informovaní aspoň o tom, že svadbu plánujete na konkrétny mesiac, malo by to byť dostatočné.

Počet hostí je dôležitý

V zásade platí, čím viac hostí plánujete pozvať, tým skôr s rozdávaním pozvánok začnite. Myslite na to, že od všetkých budete potrebovať spätnú väzbu, či na svadbu prídu a v akom počte. Najmä ak pozývate rodiny, ktoré majú deti alebo im za pol roka nejaké pribudnú. Ak plánujete malú svadbu, viete si hostí jednoducho obvolať, no pri 100 a viac hosťoch budete potrebovať zvládnuť náročnejšiu logistiku.

Ako pozývať na poslednú chvíľu

Niekedy nevychádza všetko podľa predstáv, tlačiareň môže meškať, nakopí sa vám práca a termín svadby sa priblíži na vzdialenosť týždňov. Odporúčame vám nečakať. Ak máte hostí, ktorí zatiaľ o pripravovanej svadbe nevedia, informujte ich o tom, že pozvánku im čoskoro doručíte osobne, alebo im ju pošlete poštou. Aby si vaše pozvanie na svadbu nevysvetlili tak, že sú len náhradníkmi za iných hostí.