susane_logo

Prenájom svadobnej sály a full service svadobné služby

Facebook
Instagram
  •  Svadby Susane   •  Koľko koláčov je potrebných na svadbu: Prepočítaj a pridaj

Koľko koláčov je potrebných na svadbu: Prepočítaj a pridaj

Asi najčastejšie otázky, ktoré sa týkajú svadby, sú o množstvách, koľko alkoholu kúpiť, aký alkohol kúpiť. Koľko budeme potrebovať nealko a aké druhy sú vhodné, ako ho servírovať a ako zabezpečiť niečo pre každého. Koľko koláčov treba na svadbu, je otázka, s ktorou sa tiež stretávame často. Jednoduchý vzorec úplne neexistuje, ale skúsime vám poradiť aspoň tak, aby vám určite žiadne koláčiky nechýbali.

Koláče na stoloch

Podľa veľkosti stola si vyberte poschodový etažér alebo zdobený tanierik. Určite nenechajte hotel alebo družičky vyložiť koláčiky na biele taniere na hlavné jedlo. Sú to vaše svadobné koláče a zaslúžia si svoje miesto.

Ak máte koláče na stoloch, budete ich potrebovať o niečo viac, ako keď sú sústredené na jednom mieste. Aby ich bolo dostatok pre každého (treba rátať aj s priebežným dopĺňaním), budete potrebovať približne 5 kusov koláčikov na osobu.

Candy bar alebo sladký stôl

Ak všetky koláče sústreďujete na sladký stôl, možno zvažujete aj modernejší candy bar. Do neho sa nedávajú cukríky (ako sa môže podľa názvu zdať), ale koláče, ktoré sú pozbierané z najlepších svetových receptov.

Napríklad brownies, ktoré sú vlastne len inou formou podávania čokolády. Francúzske makarónky alebo taliansky puding. Podľa skúseností vieme, že ak sa na týchto menej tradičných koláčikoch nešetrí a prísady sú skutočne kvalitné, z dobre objednaného sladkého stola ostane len zopár kúskov.

 

Ak máte koláče na jednom mieste, stačí, ak budete rátať so 4 kusmi koláčikov na osobu. Tým, že si ľudia ku stolu prídu vybrať, väčšinou ochutnávajú spoločne. Taktiež majú tieto koláče bohatšie porcie. Napríklad z cheesecaku sa nakrája približne 12 kúskov (a sú to slušné porcie), takže jeden bude hosťovi ako sladká bodka ku káve úplne stačiť.

Koláče pre alergikov

Potravinové alergie sú hrozné. Postihujú stále viac ľudí a najhoršie na tom je, že takmer všetky dobroty obsahujú alergény. Je to najmä múka, mlieko, orechy a, samozrejme, nesmieme zabudnúť na cukrovkárov. Ale aj pre týchto hostí môžete pripraviť zdravé dobroty.

Napríklad nepečené raw koláče alebo koláčiky z bezlepkovej múky. Požiadajte cukrárku, aby ich výraznejšie označila. Hostia bez alergií budú vedieť, že tieto koláčiky sú určené pre iných.

Koláče do výslužiek

Výslužky plánujte vo viacerých veľkostiach. Tie najväčšie poputujú do blízkych rodín a tie menšie zase rozdáte takpovediac po ceste. Kamkoľvek už deň pred svadbou alebo priamo vo svadobný deň pôjdete, budú za vami ostávať škatuľky. Do tých najväčších vložte 25 koláčikov (podľa veľkosti). Do výslužiek pre ľudí z dodávateľských firiem bude stačiť 15 koláčikov.

Na koho nezabudnúť

Myslite na to, že aj keď koláčiky nebudú očakávať, potešia aj rôznych dodávateľov služieb. Napríklad DJ, kapela, kaderníčka, kozmetička, farár, speváčka v kostole, sláčikové kvarteto, svadobnú agentúra aj personál sály. Práve na čašníkov sa zabúda najčastejšie.

Určite im koláčiky „nenechávajte“. Vopred pre nich pripravte bohatý tanier, kde ich ponúknete zo všetkých koláčikov, ktoré máte. Nebudú mať tak pocit urazenia, že im dávate koláče, ktoré stáli celú noc na stole a zároveň si ich tak sladko „uplatíte“, aby mali dobrú náladu počas obsluhovania.

Postreh svadobnej kapely: Ak chcete potešiť aj kapelu, vyberte pre nich jednu veľmi veľkú výslužku alebo podľa počtu členov viacero malých. Potešia sa aj trom koláčikom, ktoré budú určené pre jednotlivcov. Väčšinou si jednu malú výslužku nevedia spravodlivo rozdeliť. Ale vraj im nevadí ani to, keď nedostanú koláčiky žiadne. Stačí, že ich pohostíte počas svadby.