susane_logo

Prenájom svadobnej sály a full service svadobné služby

Facebook
Instagram
  •  Svadby Susane   •  Svedok na svadbe: Čakajú ťa najprv povinnosti, až potom zábava
obrazok blog

Svedok na svadbe: Čakajú ťa najprv povinnosti, až potom zábava

Ste ženíchovym najlepším priateľom, bratom či veľmi blízkou osobou alebo ste ako sestra či skutočná sestra nevesty? Potom je veľmi pravdepodobné, že na svadbe svojho druhého ja budete svedkom či svedkyňou. Túto rolu v žiadnom prípade netreba brať na ľahkú váhu.

Svedok na svadbe má nezameniteľné postavenie a to nielen v kostole či na civilnom obrade, kedy sedí priamo za nevestou alebo ženíchom, ale počas celého plánovania svadby a následne počas veľkého dňa. Zaujíma vás, aké povinnosti vás na svadbe svojho najlepšieho priateľa či priateľky čakajú?

Nie je to len o zábave

V prípade, že ste si mysleli, že byť svedkom na svadbe je len o zábave, musíme vás sklamať. Platí, že byť svedkom je skôr práca a až potom zábava. Nebojte sa, nebude to také hrozné, no určite sa na vás ženích či nevesta spoliehajú vo viacerých dôležitých úlohách. Čo teda od vás budúci manželia môžu žiadať?

Plánovanie

Svedok by sa mal v prvom rade zúčastňovať na plánovaní svadby a to v prípade, že si to budúci mladomanželia vyžadujú. Ak nie, netreba sa do organizácie vnucovať, no ak vás o niečo požiadajú, je slušné pomôcť im, samozrejme, v rámci vašich možností.Pamätajte, že všetko je to o dohode a nikto zo svedkovania nemusí mať vopred stres. Nevesta vás môže napríklad požiadať o spoluúčasť na výbere šiat alebo kvetov, zatiaľ čo ženích si môže pýtať oporu pri výbere obleku, čo sú v podstate príjemné starosti.

Keď príde svadba

Je tu svadobný deň a vy ste spomínaným svedkom. Nuž, v tento deň sa od vás čaká oveľa viac, ako doteraz. Už ide do tuhého a nevesta aj ženích pravdepodobne prežívajú od rána nervozitu, aj keď to možno nedávajú najavo. Čaká ich príprava, fotenie, obrad, hostina,… Snažte sa im byť poruke, no nezavadzať. Sami sa pripravte na svadbu čo najskôr, aby ste mohli byť nápomocní. Napríklad vás môžu požiadať o odvoz dôležitých členov rodiny alebo “uvádzačstvo”, teda vítanie svadobčanov pred kostolom či úradom. Neberte to ako povinnosti, skôr ako česť, že vám dali do rúk také dôležité úlohy.

Bez vás to nejde

Svedok na svadbe je nesmierne dôležitý a to najmä preto, že bez neho by sa žiadny právoplatný sňatok nekonal. Je predsa signatárom, ktorý svojím podpisom potvrdzuje lásku dvoch ľudí a to už je naozaj čo povedať. Okrem tohto musia svedkovia v niektorých obradoch aj prehovoriť a zaručiť sa za mladomanželov, vstupujúcich do manželstva.

Áno, to sú oficiality – svedkovia však počas svadby robia oveľa viac. Svedkyňa nevesty sa stará o jej kyticu vždy, keď ju nemôže držať v rukách, pomáha jej s obrovskými šatami a svedkovia majú do kostola či na úrad priniesť aj obrúčky. Na hostine svedkovia väčšinou pôsobia ako profesionálni uvádzači, zabávajú hostí a v neposlednom rade mávajú aj prejav.

Zábava na neposlednom mieste

Dúfame, že sme vám týmto článkom aspoň trocha objasnili, čo rola svedka na svadbe naozaj obnáša. Nenechajte sa však odradiť, pretože ide o naozaj milé povinnosti a najmä obrovskú česť, že vám nevesta či ženích natoľko veria. Nezabúdajte však na to, že aj vy sa máte na svadbe zabaviť. Tancujte, popíjajte a smejte sa a urobte si s ženíchom či nevestou krásne spomienky, na ktoré nikdy nezabudnete. Všetko zvečnite na fotografiách, na ktorých sa budete o pár rokov dobre zabávať.