susane_logo

Prenájom svadobnej sály a full service svadobné služby

Facebook
Instagram
  •  Svadby Susane   •  Tipy na darčeky na svadbu
obrazok blog

Tipy na darčeky na svadbu

Idete na svadbu a neviete čím novomanželov obdarovať?

Jednoduchý nápad

Ak uvažujete, čo darovať, možno sa skúste zamyslieť na tým, či by pár potešila kronika alebo fotoalbum. Aj keď sa to možno javí ako jednoduchý nápad, vie takýto dar veľmi potešiť. V dnešnej dobe fotíme všetko, máme množstvo digitálnych fotografií, no len máločo sa nám dostane v tlačenej podobe, aby sme sa z toho mohli tešiť kedykoľvek. Na výber máte z fotokníh, ktoré ponúkajú fotoslužby, no v prípade svadby sa oplatí zainvestovať trochu svojho času a prekvapiť pár svojou vlastnoručnou verziou.

obrazok blog

Praktickosť nadovšetko

V prípade, že mladomanželia spolu ešte nebývajú a manželstvo je pre nich krokom do spoločného života, určite ocenia praktické darčeky. Inšpiráciou pre vás môže byť niečo do kuchyne, kuchynské spotrebiče, bytové doplnky alebo bytový textil. V prípade, že na to mladomanželia mysleli dopredu, je vhodné, aby vytvorili zoznam, z ktorého si svadobní hostia vyberú to, čo im zakúpia. Vyhnú sa tak duplikovaným darom či niečomu, čo nezapadá do ich štýlu bývania alebo by to nevyužili.

obrazok blog

Spoločný kurz

Netradičnejšou možnosťou je kúpiť budúcim manželom tanečný kurz. Tu je ideálne ak im ho darujete ešte pred svadbou aby svoje novonadobudnuté tanečné zručnosti mohli využiť už na svadbe. Ak je na to už neskoro, môžete im darovať kurz varenia alebo kurz, kde sa naučia niečo po čom už dlhšie túžili (fotografovanie, tenis, maľovanie). Ideálne kurz, ktorý sa bude páčiť obom. ?

obrazok blog

A čo kvety?

Kvety sú neoddeliteľnou súčasťou svadby. Avšak v dnešnej dobe si čoraz viac párov uvedomuje, koľko krásnych kvetov vyjde na zmar, pretože ich dostanú mladomanželia všetky v jeden deň.

Ešte modernejšia verzia je, obdarovať pár, stieracími žrebmi namiesto kvetov.

Ideálne je ak sa spoja všetky tri možnosti (ak rôzni hostia využijú rôzne možnosti). Tak budú mať mladomanželia aj kvety na svadbe, aj po svadbe a možno ešte vyhrajú nejaké to euro. ?

Spomienky všade

Ak viete, že budúci mladomanželia si radi “ukladajú” svoje spomienky, skúste sa obzrieť po tlačiarni na fotky z mobilu alebo priamo po foťáku, ktorý im fotky hneď vyvolá. Polaroid môže byť aj súčasťou svadobného programu.

Foťák doneste priamo na svadbu a odfoťte ním hostí aby mali všetci pamiatku na svadbu. Ďalšou spomienkovou možnosťou je vytlačiť spoločnú fotku páru na plátno a darovať im ho do ich nového spoločného bývania.

obrazok blog
obrazok blog
obrazok blog

Elektro (ne)vyšlo z módy

Napriek tomu, že v dnešnej dobe vyzerajú svadobné dary trošku odlišne od tých, ktoré dostávali naši rodičia, ja osobne si nemyslím, že elektro a veci do domácnosti vyšli úplne z módy. Ide tu len o to aby ste dobre zhodnotili situáciu.

Býva daný pár spolu? Idú sa sťahovať do nového spoločného bývania? atď. Potrebovali by práčku, umývačku či robotický vysávač? Samozrejme toto všetko sú už veľké dary, ktoré sa zvykne dávať bližšia rodina.

Napriek tomu, elektro je dnes cenovo dostupné a ak napríklad viete, že majú radi kávu, hrianky či čaj, za pár desiatok eur viete kúpiť kapsulový kávovar, hriankovač či špeciálnu kanvicu na varenie čaju.

obrazok blog
obrazok blog
obrazok blog

Stará klasika

Tento tip trošku naväzuje na ten predošlý. Ak už spolu pár býva je možné, že im netreba výbavu, ktorú kedysi dávali mladomanželom. Avšak sada kvalitných mäkkučkých uterákov či porcelánové taniere, môžu byť stále krásnym darom.

A to hlavne ak kúpite niečo luxusnejšie od bežného. Skúste kúpiť kvalitnejšiu sadu pohárov na víno alebo kávu. Aj v tomto prípade sa ale sústreďte na potreby budúcich novomanželov a aj na ich preferencie.

obrazok blog
obrazok blog

Niečo čo by chceli ale sami si to nekúpia

Posledný tip je najvšeobecnejší. Môžete skúsiť porozmýšať, čo by mladomanželia chceli ale sami do toho až tak nechcú investovať, lebo sa im to možno zdá drahé pred svadbou.

Môže to byť aj niečo hodnotnejšie ale zložíte sa na to ako viacerí kamaráti. Musíte si ale byť istí, že to je niečo čo skutočne ocenia a bude sa im to páčiť.

Dostali ste pozvanie na svadbu. Ste samozrejme poctení, ale čo teraz? Čaká vás chystanie, výber vhodného spoločenského odevu a v neposlednom rade i výber svadobného daru. Ako vybrať taký, ktorý skutočne poteší?

Rozhodne je najlepšie sa opýtať, aký svadobný dar by novomanželia najviac ocenili. Potom sa totiž nemôže stať, že im darujete niečo, na čo sa im bude niekde v polici akurát tak prášiť, a keď to po rokoch náhodou niekto spomenie, nastane nepríjemne trápna situácia. Šliapnutím vedľa je potom samozrejme aj prípad, kedy niekoľko svadobčanov daruje rovnakú vec viackrát. Čo s tromi sadami čajových hrnčekov alebo niekoľkých mixérov, ktoré majú naviac úplne rovnaké funkcie? No dobre, čajové hrnčeky nie sú taká katastrofa, pretože sa vždy dajú využiť, ale niektoré dary by nevesta ani ženích radšej nevideli … Ktoré to sú?

Zoznam najhorších svadobných darov alebo na tieto radšej rýchlo zabudnite:

 • gýčovité ozdoby na záhradu
 • literatúra zameraná na rady o vzťahu a manželstve
 • domáci maznáčik bez predchádzajúcej dohody
 • nevhodný zážitkový dar
 • detské oblečenie (to sa v prípade, že je potomok ešte v nedohľadne naozaj nehodí, nechcete čerstvých novomanželov zbytočne stresovať)
 • kuchynské spotrebiče (o vhodný dar sa môže jednať v prípade predchádzajúcej dohody, inak sa nemusíte trafiť)
 • farebná posteľná bielizeň, ktorá nemusí zodpovedať vkusu obdarovaných
 • sklenené dekorácie, ktoré nemajú využitie, umelé kvety, ozdobné misy, obrazy a ďalšie predmety, nezodpovedajúce štýlu, v akom je domácnosť novomanželov zariadená
 • zbytočnosti, ktoré darujete len preto, aby ste vôbec niečo darovali

Vhodné dary:

 • darčekový poukaz (napr. do e-shopu)
 • balíček luxusnej vlasovej kozmetiky s prianím (a možno aj s menším finančným príspevkom – to už je ale na vás)
 • finančný príspevok v obálke (to sa hodí vždy, či už na svadobnú cestu alebo k vybaveniu spoločnej domácnosti, novomanželia si môžu vybrať presne to, čo potrebujú), môžete k tomu doplniť aj nejakú symbolickú drobnosť na pamiatku, alebo tento príspevok darovať originálnym vtipným spôsobom (to určite zapôsobí ďaleko lepšie)
 • keď sa rozhodnete dať zážitkový dar, tak radšej vyberajte trochu triezvy a jedine taký, kde si novomanželia budú môcť vybrať dátum podľa svojich časových možností (ak im chcete darovať napríklad let balónom, pretože viete, že to už dlho chcú vyskúšať, potom sa to hodí , ale darovať im podobný zážitok len preto, že by sa to páčilo vám – to by nemuselo byť práve múdre rozhodnutie, môže sa napríklad stať, že ženích alebo nevesta trpí strachom z výšok a vy ste o tom nevedeli)
 • ak chcete darovať vecný dar, môžete sa tiež s ostatnými svadobčanmi dohovoriť a kúpiť niečo väčšie, čo novomanželia skutočne potrebujú – v podobnom prípade sa ale novomanželov rovno opýtajte
obrazok blog

Osobné dary

Môžete samozrejme darovať aj osobnejší darček, ktorým príjemne prekvapíte. Radšej sa však nesnažte príliš experimentovať a prísť za každú cenu s niečím šokujúcim (ak si nie ste istí, že ide o ten druh osoby, ktorá podobný vtip ocení). Dar by mal byť učený pre oboch.

obrazok blog

Potom je tu ešte ďalšia možnosť, ktorú môžete budúcim novomanželom navrhnúť – vytvorenie online zoznamu vytúžených svadobných darov. Takto si každý bude môcť v zozname zarezervovať, ktorý dar novomanželom dá, a vy okamžite uvidíte, ktoré sú už rezervované, a ktoré voľné. Tým pádom sa nestane, že by novomanželia niečo dostali dvakrát. Je to praktický spôsob, ako sa vyhnúť nepríjemnej situácii a urobiť radosť.

Hlavne majte na pamäti, že nejde o to, aby váš dar novomanželom bol tým najoriginálnejším na zozname, ani o to, aby bol lepší, než všetky ostatné. Nejde tu o to sa predviesť a ukázať, že vy ste ten najlepší kamarát, akého majú, pretože s takou im dokážete pravý opak. Podobným predvádzaním totiž dáte najavo, že vám vôbec nejde o spokojných novomanželov, ale skôr o uznanie a vlastnú potrebu niečo si dokázať. Preto v ich najdôležitejší deň myslite predovšetkým na nich.

Vhodný darček by mal nejakým spôsobom (či už skryto alebo otvorene) podporovať ich zväzok a spoločné fungovanie. Ak ich dobre poznáte, nebudete mať s výberom žiadny problém.